Pot življenja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja!

3 posters

Go down

Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja! Empty Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja!

Objavlja by misha* Tor Jan 08 2008, 16:40

Med drugim govori o psihosocialni problematiki staranja, konceptih staranja, boleznih, posebnostih zdravljenja in rehabilitacije
in tudi o tem, kako vzdrževati telesno in psihično kondicijo in drugo. Ko prenehajo delovati hormonske žleze, ki pospešujejo rast, se začnemo spreminjati - starati. Naše kosti postajajo vse bolj krhke, podkožna maščoba izginja, koža postaja gubasta. Zmanjšuje se telesna
višina, pešajo moči, spremenimo pa se lahko tudi duševno. Spremembe v imunskem sistemu povečujejo verjetnost nastanka bolezni, z leti smo bolj dojemljivi za stresne situacije, pogostejša so kronična obolenja.

Socialni vidik - ohranjanje socialnih odnosov, prijateljstva in drugih razmerij postaja z leti, ob vedno manjšem številu vrstnikov iz generacije, vse težje. Za ljudi, ki imajo težave z gibljivostjo ali so omejeni v sposobnosti komuniciranja, je to še težje, saj le s težavo vzpostavijo socialne stike zunaj svoje družine. Stroški zdravstvene nege se s starostjo povečujejo, odvisnost od socialne podpore in transferov pa vpliva na osebno dostojanstvo. Za starejše je pomemben tudi kraj bivanja oz. dom, saj se povezuje s sposobnostjo, kako nekdo zna poskrbeti zase - odraža njegov status in vlogo v družbi.
Selitev v dom upokojencev in prilagoditev na novo okolje, daleč od svojcev, prijateljev in znancev, je običajno zelo težka.

Povprečna življenjska doba se v Sloveniji podaljšuje. Skrb slovenske družbe za starejše postaja vse bolj izziv za vse generacije.

Kako si vi zamišljate, kako najbolje poskrbeti za starejše ljudi? Bi ostali doma in negovali svoje starše ali bi jih dali v dom?

Zanima me, če ste že kdaj bili na obisku v domu upokojencev?
misha*
misha*
Chief Administratorka
Chief Administratorka

Female
Število prispevkov : 2364
Registration date : 15/10/2007

Nazaj na vrh Go down

Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja! Empty Re: Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja!

Objavlja by soncnica Tor Jan 08 2008, 16:52

sm že bila na obisku pri eni prijazni teti, ki mi je naredila šal Very Happy no pri njej je tako, da ne more sama skrbet zase, njeni otroci in vnuki že imajo službe, tako da če bi bila doma, bi bila večino časa sama. in mislim da je za njo boljš, če je v domu, kjer ni sama in lepo skrbijo za njo.
soncnica
soncnica
Freak
Freak

Female
Število prispevkov : 331
Age : 33
Registration date : 24/12/2007

Nazaj na vrh Go down

Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja! Empty Re: Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja!

Objavlja by BaLLack Tor Jan 08 2008, 17:11

Sem že bil na obisku ja samo ko sem bil mali pri pradedeku in pa še predlani pri babici ki je kasneje umrla.
Nevem odvisno kakšen bi bil ta dom, kr tu v mb vem da lih niso prijazni z starejšimi pustil pa nebi da bi mi kdo delal z mamo kot svinja z kurbosom.
Je pa res da je dom precej drag. Rolling Eyes
BaLLack
BaLLack
Freak
Freak

Male
Število prispevkov : 588
Age : 36
Location : Maribor
Registration date : 25/12/2007

Nazaj na vrh Go down

Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja! Empty Re: Gerontologija je veda o staranju in raziskovanju staranja!

Objavlja by Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu